In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Penzion Kostelanský - ubytování na jižní Moravě
Home Články o víně a vinařství O víně Jak správně degustovat víno
Jak správně degustovat víno PDF Tisk Email
Pátek, 26 Únor 2010 10:35

     Víno chutnáme ze skleniček na stopce ve tvaru tulipánu z čirého skla. Skleničku plníme jen do jedné třetiny. Pro degustaci vína bychom si měli vybrat klidné prostředí, s dostatečným osvětlením a přiměřenou teplotou vína. Bílá vína 10-13 C, červená 14-17 C.

     Při degustaci posuzujeme nejdříve vzhled vína, následuje vůně a chuť. Víno je potěšením nejen pro chuť a čich, ale i pro oči   proto se u jeho vzhledu zaměříme na: Čirost, zda je bezchybně jiskrné, nebo jen čiré hůře pak může být víno matné se závojem , nebo dokonce kalné.

     Barvu u barvy hodnotíme její intenzitu a odstín. Barvu ovlivňuje především odrůda hroznů, jejich vyzrálost, zpracování a následné školení vína. Barva musí především charakterizovat odrůdu, u býlích vín světle zelená-Sylvánské, světle žlutá-Muler Thurgau, zlatožlutá-Ryzlink rýnský a Rulandské šedé a podobně. Příliš nízká-vodová, nebo příliš vysoká nahnědlá barva upozorňuje, že s vínem není něco v pořádku. Mezi červená vína s nižší intenzitou barvy patří např. Rulandské modré, Frankovka, modrý portugal, naopak vyšší intenzitou patří Svatovavřinecké, Zweigeltrebe odrůdy cabernetového typu. Zvláštní skupina odrůd vyznačujících se vysokou intenzitou barvy jsou tzv. barvířky např.odrůda Alibernet, Neronet aj.

     Velkou část toho o čem si člověk myslí že ochutnává, ve skutečnosti očichává. Proto je často velmi těžké odlišit tyto dva vjemy. Aroma zároveň hodnotíme i při ochutnávání vína. Podle vůně-buketu zkušený degustátor dokáže rozpoznat odrůdu vína. Vůně vína nejvíce vinikne kroužíme-li jím ve skleničce. Aroma vína je důležitým ukazatelem kvality vína. Základní skupiny aromat vín možno specifikovat jako vůně Květnaté, ovocné, kořenité, rostlinné např. paprikové a vůně které nejdou zařadit do těchto skupin jako např. dřevnaté, spálené, živočišné apod. Přičichnutím však poznáme i nevhodné vůně a vady vín např. přesíření vína, juchtovinu, naoctěná vína, ale i jinak nemocná.

     Největší vliv na hodnocení vína má chuť. Víno ochutnáváme tak , že jeho malý doušek necháme po jazyku od jeho špičky ke kořenu, přitlačíme ho k hornímu patru tak aby omylo všechny části jazyka. Jazyk je pokryt chuťovými papilami jimi člověk vnímá chemické látky. Chuťové pohárky jsou na jazyku rozesety nepravidelně. Nejvíce je jich na šičce, po stranách a na kořeni jazyka. Ve středu jazyka chuťové pohárky prakticky nejsou. Špičkou jazyka vnímáme chuť sladkou, po stranách jazyka v přední části chuť kyselou, v zadní části chuť slanou, na kořenu jazyka pak chuť hořkou. Chutí zjišťujeme výraznost jednotlivých složek vína, jeho plnost, harmoničnost, popřípadě cizí příchuti a pachuti. Jestliže se při ochutnávání vína jeho chuťový dojem rychle rozplyne, jde o víno krátké. Zanechá-li víno po napití delší příjemný pocit, říkáme, že je plné a má „tělo“. Chuť vína ovlivňuje zejména soulad mezi alkoholem, kyselinami a zbytkem nezkvašeného cukru. U červených vín doplňuje komplexnost vína ještě příjemný obsah trpkého taninu. O harmonickém víně mluvíme v případě, jestliže jsou všechny tyto jeho složky ve vzájemném souladu.

Shrnutí:

 1. Před degustací nekonzumujte výrazná nebo kořeněná jídla, která otupí chuťové i čichové smysly
 2. K degustaci použijte vhodný typ sklenice
 3. Víno vychlaďte na správnou teplot
 4. Víno nalijte do cca 1/5 - 1/4 objemu sklenice, aby byl dostatečný prostor pro uvolňování aromatických látek
 5. Při ochutnávání nespěchejte, víno důkladně posuzujte zrakem, čichem i chutí
 6. Pro neutralizaci chuťového vjemu je nejvhodnější použít pečivo a mírně perlivou neslazenou vodu
 1. Koukněte na víno:
 2. Sklenku uchopte za nožku nebo za patu skleničky. Nechytejte skleničku za její tělo, abyste víno nezahřívali. Podívejte se proti bílému pozadí a zkontrolujte barvu a čistotu vína, zdali v něm neplavou nečistoty nebo kal.

 3. Vínem zakružte:
 4. Sklenicí zakružte, abyste víno nanesli na její stěny.Všimněte si, jak víno stéká po jejích stěnách dolů. Podle toho můžete určit stáří a obsah alkoholu. Čím rychleji stéká, tím je v něm alkoholu méně.

 5. K vínu přivoňte:
 6. Zakroužení došlo k uvolnění aromatických látek a toho využijte - přivoňte. Strčte nos do skleničky s vínem.

 7. Napijte se vína:
 8. nyní přichází ochutnávka. Nechte vlít přiměřené množství do úst a nepolykejte. Zkuste se mírně nadechnout, převalujte v ústech a víno tak rozprostřete po všech chuťových pohárcích na jazyku. Doporučuje se víno kousat.

 9. Víno polkněte:
 10. Teprve nyní polkněte. Pak už se jen rozhodnete, zda vám chutná nebo ne.

 

Pořadí vín při degustaci

Nejdříve pijeme lehké mladé víno, poté přejdeme k vínům kořenitým, bohatším a plným.
Bílá vína podáváme před víny červenými, suchá vína před sladkými.
Mezi bílým a červeným vínem nikdy nepodáváme víno šumivé

 

Fotogalerie

CZIN.eu | Catalog Clonet | katalog | CENT.CZ | XEX.CZ | Český katalog stránek | Ekovinice Kostelanský na Vinopark.cz | .: EM-LINKS :.