In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Penzion Kostelanský - ubytování na jižní Moravě
Home Články o víně a vinařství Ekologie Označování biovýrobků vyplývající z legislativy
Označování biovýrobků vyplývající z legislativy PDF Tisk Email
Pondělí, 28 Červen 2010 16:48

V ČR jsou pravidla označování bioproduktů, biopotravin a ostatních bioproduktů stanovena v Zákoně 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství a jeho prováděcí vyhlášce MZe č.16/2006 Sb.

Podmínkou získání práva na užívání loga je splnění základních administrativních požadavků zákona jako: registrace subjektu do systému EZ, uzavřená smlouva s kontrolní organizací, provedená každoroční inspekce, ukončené přechodné období a podaná žádost o vydání certifikátu na konkrétní bioprodukt / biopotravinu a dále samozřejmě dodržování pravidel českého zákona a evropského nařízení k EZ.

 

více informací na eAGRI

 

Povinné údaje, které se musí na biopotravině uvádět:


1) logo BIO, případně jiný vhodný způsob (např. skot v průvodní dokumentaci slovem „bio“

(všechna loga mohou být použita pouze ve shodě s certifikátem kontrolní organizace, v barevné nebo černobílé verzi)
černobílé logo BIOlogo BIO

2) číselný kód kontrolní organizace (tj. CZ-BIO-KEZ-01, CZ-BIO-ABCERT-02 a CZ-BIOKONT-03)

Předpisem je nově definována forma kódu kontrolních organizací, kdy přibyl výraz odkazující na ekologický způsob produkce – povinné bude od 1.7.2010 (tj. místo dřívějšího CZ-KEZ-01 nově CZ-BIO-KEZ-01).

3) logo EU – prozatím dobrovolné, od 1.7.2010 se stane povinnou součástí označování všech balených biopotravin (u biopotravin dovezených ze třetích zemí zůstává použití loga dobrovolné)


Povinné označení logem EU se vztahuje jen na balené ekologické potraviny vyprodukované ve Společenství. V případě nebalených ekologických potravin / bioproduktů vyprodukovaných ve Společenství nebo jakýchkoliv ekologických potravin dovezených ze třetích zem je užití loga EU dobrovolné / nepovinné.

Logo EU pro bio produktyčernobílé logo EU pro bio produktybílé logo EU pro bio produkty

 

4) označení původu biopotraviny – tj. informace, odkud pocházejí použité zemědělské suroviny se stane povinnou od 1.7.2010.

Možné varianty jsou:
“zemědělské produkce EU“,
„zemědělská produkce mimo EU“,
„zemědělská produkce EU / mimo EU“
„zemědělská produkce daný stát“ (např. zemědělská produkce ČR).

Výraz „zemědělská produkce EU“ nebo „zemědělská produkce daný stát“ lze pouţít pouze, pokud všechny (= 98%) sloţky zemědělského původu pocházejí z této oblasti. Pouze 2% surovin zemědělského původu smí pocházet z jiné oblasti.
Původ surovin je definován jako místo, kde byly zemědělské suroviny vyprodukovány (tj. vypěstovány / chovány).

Článek 25 říká, že kromě loga EU a ostatních povinných údajů, lze i nadále při označování biopotravin pouţívat také vnitrostátní a soukromá loga, což v podmínkách ČR znamená použití národního loga pro biopotraviny „biozebru“.


Článek 62 ukládá pravidla pro označování produktů z přechodného období. tyto produkty nelze označovat ani logem pro biopotraviny ani označením původu. Produkt z přechodného období se označí pouze slovně výrazem „ produkt z přechodného období“ a číselným kódem příslušné kontrolní organizace.

 

 

 

Fotogalerie

CZIN.eu | Catalog Clonet | katalog | CENT.CZ | XEX.CZ | Český katalog stránek | Ekovinice Kostelanský na Vinopark.cz | .: EM-LINKS :.