In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Penzion Kostelanský - ubytování na jižní Moravě
Home Články o víně a vinařství Ekologie Ekologické zemědělství
Ekologické zemědělství PDF Tisk Email
Pondělí, 28 Červen 2010 16:19

Ekologické zemědělstvíEkologické zemědělství je moderní formou obhospodařování půdy bez použití chemických prostředků, které mají nepříznivý dopad na životní prostředí a také na zdraví lidí.

Ekologické zemědělství bere ohled na přirozené koloběhy. Tento zemědělský produkční systém umožňuje produkovat vysoce kvalitní a hodnotné potraviny. Prioritou je kvalita, nikoli kvantita.

Kromě produkce biopotravin přispívá ekologické zemědělství k ochraně životního prostředí a také k biodiverzitě prostředí(=rozmanitosti rostlinných a živočišných druhů) a v neposlední řadě vede i ke zlepšení přístupu vůči chovaných zvířatům (ty jsou chovány na pastvě, ve venkovních výbězích a krmeny ekologickými krmivy), ochraně zdraví populace atd.

Jednou z teorii zemědělského hospodaření je organické (ekologické) zemědělství, které využívá organických hnojiv (hnůj, kompost, atd.), velký důraz je tedy kladen na přirozenou půdní úrodnost. Opakem organického zemědělství je konvenční zemědělství, které je zaměřeno na maximální zisk, využívá minerálních hnojiv a pěstování GMO odrůd (geneticky upravených organismů), které se získávají genetickou mutací (které se nedosáhne přirozenou rekombinací).
Ekovinice
Základem ekologického hospodaření je zdravá půda (nemůže se s biozemědělstvím začít na půdě na které donedávna probíhalo chemické hnojení apod.). Zlepšováním úrodnosti se provádí organickým hnojením. Ekologičtí zemědělci nesmí používat průmyslová hnojiva, syntetické pesticidy, herbicidy, růstové regulátory a geneticky modifikované organismy.

Garantem dodržování pravidel pro ekologické zemědělství je Ministerstvo zemědělství a to jak národní, tak evropské legislativy.

 

Fotogalerie

CZIN.eu | Catalog Clonet | katalog | CENT.CZ | XEX.CZ | Český katalog stránek | Ekovinice Kostelanský na Vinopark.cz | .: EM-LINKS :.